Doğal Haber

Anayasa Mahkemesi’nden ‘şiddet gören kadınlar’la ilgili karar

Anayasa Mahkemesi, şiddet uygulayan kocası hakkında  istediği

Anayasa Mahkemesi’nden ‘şiddet gören kadınlar’la ilgili karar
04 Nisan 2019 - 16:14

Anayasa Mahkemesi’nin Resmi Gazete’de yayımlanan kararına göre, adının  gizli tutulmasını isteyen kadın, boşanma sürecinde olduğu eşi tarafından şiddet  gördüğü gerekçesiyle aile mahkemesine başvurdu.

Mahkeme, 24 Haziran 2014 tarihli kararıyla kadın lehine 5 ay süreyle  koruma tedbiri uygulanmasına hükmetti. Ancak koruma tedbiri süresi içinde tekrar  şiddet uygulaması üzerine koca hakkında kamu davası açıldı. Kadın ayrıca boşanma  sürecinde şiddet görmesi nedeniyle aldırdığı koruma tedbiri süresi içinde tekrar  şiddet uygulayan kocası hakkında “zorlama hapsi” uygulanmasını talep etti.

Aile mahkemesinin bu isteğini reddetmesi ve itirazının da kabul  edilmemesi üzerine başvurucu, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu.

Kadın, koruma tedbiri süresi içinde tekrar şiddet uygulayan kocası  hakkında istediği zorlama hapsi uygulanması talebinin reddi nedeniyle maddi ve  manevi varlığını koruma hakkının ihlal edildiğini öne sürdü.

Bireysel başvuruyu görüşen Anayasa Mahkemesi, başvurucu kadının,  Anayasanın 17. maddesinde güvence altına alınan kişinin maddi ve manevi varlığını  koruma hakkının ihlal edildiğine karar verdi.

Yüksek Mahkemenin gerekçesinde, Anayasanın 17. maddesinin, herkesin  maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkını güvence altına aldığı  bildirildi.

Gerekçede, somut olayın koşulları çerçevesinde devletin sahip olduğu  etkili bir hukuk sistemi kurma yönündeki pozitif yükümlülüğünün yerine getirilip  getirilmediği, bunun yanında mevcut idari ve yasal mevzuat kapsamında somut  olayın gerektirdiği ölçüde makul pratik tedbirler alınıp alınmadığının  incelendiği belirtildi.

Olayda başvurucunun koruma kararının geçerli olduğu 5 aylık süre  içinde eşi tarafından darp edildiğine işaret edilen gerekçede, “Başvurucunun bu  şiddet olayını gerekçe göstererek, zorlama hapsi talebinde bulunmasına rağmen bu  talebi reddeden derece mahkemesinin kararında söz konusu darp olayına ilişkin  hiçbir değerlendirme ve gerekçe ortaya konulmamıştır. Bu nedenle karardaki  gerekçelerin başvurucunun maddi ve manevi varlığının korunması hakkı bağlamında  ilgili ve yeterli olmadığı sonucuna varılmıştır.” tespitleri yapıldı.

6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine  Dair Kanunun 13. maddesine göre, hakim tarafından verilen koruyucu tedbir  kararlarının gereklerine aykırı hareket etmesi halinde şiddet uygulayana zorlama  hapsinin uygulanabileceği ifade edilen gerekçede, zorlama hapsinin getiriliş  amacının da şiddet uygulayanın tedbir kararlarına aykırı şekilde hareket  etmesinin önüne geçmek ve caydırıcılık sağlamak olduğu vurgulandı.

  

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.