İngiltere Kraliçesi direkt onayladı! Brexit’te flaş gelişme « Doğal Haber

7 Aralık 2021 - 15:29

İngiltere Kraliçesi direkt onayladı! Brexit’te flaş gelişme

İngiltere’de bir grup milletvekilinin hazırladığı, ülkenin 12 Nisan’da Avrupa Birliği’nden (AB) anlaşmasız ayrılmasını (Brexit)  önlemeye dönük tasarı yasalaştı.

İngiltere Kraliçesi direkt onayladı! Brexit’te flaş gelişme
Son Güncelleme :

10 Nisan 2019 - 10:46

31 views

Ana muhalefetteki İşçi Partisi Milletvekili Yvette Cooper’ın  öncülüğünde hazırlanan ve ülkenin AB’den 12 Nisan’da anlaşmasız ayrılmasını  önlemeye dönük yasa tasarısı, Parlamentonun üst kanadı Lordlar Kamarasında  yapılan değişikliklerin Avam Kamarasında kabul edilmesiyle onaylandı.

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth de tasarıyı bekletmeksizin onayladı  ve böylece tasarı yasalaştı.

Yasaya göre, İngiliz hükümeti yarın Avam Kamarasına değişikliğe açık  bir önerge sunacak. Milletvekillerinin önergeye verecekleri değişiklik  teklifleriyle, hükümet AB’den talep edeceği Brexit erteleme tarihini  belirleyecek.

Kabul edilecek tarih Başbakan Theresa May tarafından, Çarşamba günü  yapılacak Brexit gündemli özel AB liderler zirvesine sunulacak.

Erteleme tarihi yarın oylanacak

Tasarının ilk halinde May’in AB’nin vereceği tarihi de Avam  Kamarasının onayına sunması gerekiyordu. Ancak Lordlar Kamarasında yapılan  değişiklikle bu zorunluluk ortadan kaldırıldı.

Lordların yaptığı bir diğer değişiklikle, İngiliz hükümetinin AB’den  talep edeceği erteleme tarihinin 22 Mayıs’tan daha erken olamaması da karara  bağlandı.

Avam Kamarası tasarıyı, geçen hafta yapılan oylamada 312’ye karşı 313  oyla kabul etmişti. Lordların yaptığı değişiklikler ise bu akşam yapılan oylamada  390 evet oyu topladı.

Yeni yasayla İngiliz hükümetinin AB’den anlaşmasız ayrılma tercihinde  bulunmasının önüne geçildi. Ancak yasa AB tarafını bağlamıyor. AB’nin  İngiltere’ye bir erteleme daha vermeyi kabul etmemesi halinde nasıl bir yol  izleneceği belirsizliğini koruyor.

Yasa, İngiliz hükümetinin, AB’den anlaşmasız ayrılıktan başka çare  kalmaması halinde Brexit’i iptal etmesini de ihtimaller arasına alıyor.

Avrupa Adalet Divanı aralık ayında aldığı kararda, İngiltere’nin  Brexit’i tek yanlı durdurabileceğine hükmetmişti.

May 30 Haziran’a erteleme istemişti

Theresa May geçen hafta AB Konseyi Başkanı Donald Tusk’a bir mektup  göndererek, Brexit tarihinin 30 Haziran’a ertelenmesini istemişti. Ancak May, daha erken bir tarihte Brexit anlaşmasını parlamentodan geçirmesi halinde bu  tarihi öne alma opsiyonunun da olmasını talep etmişti.

May’in AB ile vardığı Brexit anlaşması parlamentoda bugüne kadar 3 kez  reddedildi.

May, İngiltere’nin 23 Mayıs’ta yapılacak Avrupa Parlamentosu  seçimlerine girmek zorunda kalmadan AB’den ayrılması gerektiğini savunuyor. Ancak  May Tusk’a yolladığı mektupta, her ihtimale karşı bu seçimlere de hazırlık  yapıldığını belirtmişti.

İngiltere’nin AB ile vardığı son uzlaşmaya göre, ülkenin AB’den resmen  ayrılma tarihi 29 Mart’tan 12 Nisan’a ertelenmişti.

AB tarafı Brexit tarihindeki herhangi bir ertelemenin ”somut  gerekçesi” olması gerektiğini açıklamıştı. Bazı AB liderleri, beklenen bu gerekçenin yeni bir referandum olabileceğinin sinyalini vermişti.

İngiltere, 23 Haziran 2016’da yapılan referandumla, yüzde 48’e karşı  yüzde 52 ile Brexit kararı almıştı.? 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.