Son dakika: ABD’den Suudilere ‘Kaşıkçı’ yaptırımı! Ülkeye girişleri yasaklandı « Doğal Haber

7 Aralık 2021 - 15:52

Son dakika: ABD’den Suudilere ‘Kaşıkçı’ yaptırımı! Ülkeye girişleri yasaklandı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Cemal Kaşıkçı cinayetinde rolleri olduğu gerekçesiyle, olaydan 6 ay sonra 16 Suudi vatandaşının  ABD’ye girişinin yasaklandığını bildirdi.

Son dakika: ABD’den Suudilere ‘Kaşıkçı’ yaptırımı! Ülkeye girişleri yasaklandı
Son Güncelleme :

10 Nisan 2019 - 10:47

25 views

Dışişleri Bakanlığından, Bakan Pompeo adına, 16 Suudi Arabistan  vatandaşıyla ilgili yazılı açıklama yapıldı.

“Bugün Dışişleri Bakanı Michael Pompeo, Cemal Kaşıkçı’nın  öldürülmesinde rolleri olan aşağıdaki kişileri, kamuya açık bir şekilde yaptırım  listesine almıştır.” ifadesine yer verilen açıklamada, ABD’ye girişleri  yasaklanan 16 isim liste şeklinde belirtildi.

Buna göre, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın eski  başdanışmanı Suud el-Kahtani’nin yanı sıra Mahir Mutreb, Salah Tubaigy, Meshal  el-Bostani, Naif al-Arifi, Muhammed el-Zahrani, Mansur ebu Huseyin, Halid  el-Uteybi, Abdulaziz el-Hawsawi, Velid el-Sehri, Thaar el-Harbi, Fahad el-Balawi,  Badr el-Uteybi, Mustafa el-Medeni, Saif el-Kahtani ve Turki el-Sehri adlı Suudi  vatandaşları yaptırım listesine alınmış oldu.

Açıklamada, ABD Dışişleri Bakanına, yeterli ve güvenilir kaynağa sahip  olduğunda “ağır insan hakları ihlalleri” ve “yolsuzluk” gerekçelerine dayanarak  yabancı hükümet yetkililerine ABD’ye giriş yasağı getirme yetkisinin verildiği  kaydedildi.

Cinayetten 6 ay sonra yaptırım

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığının aldığı ülkeye giriş yasağı, 2  Ekim 2018’de Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda Cemal Kaşıkçı’nın  öldürülmesinden yaklaşık 6 ay sonra getirildi.

Ayrıca Dışişleri Bakanlığının açıkladığı 16 kişilik listede, geçen yıl  kasım ayında ABD Hazine Bakanlığının açıkladığı listeden bir ismin yer almaması  da dikkati çekti.

Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosu Muhammed el-Katibi, Hazine  Bakanlığının listesinde yer almasına karşın Dışişleri Bakanlığının yaptırım  listesinde yer almadı.

Dışişleri Bakanlığı, söz konusu kararın neden şimdi alındığına ilişkin  bir açıklama yapmadı.

Hazine Bakanlığının yaptırım listesi

ABD Hazine Bakanlığı geçen yıl kasım ayında, Kaşıkçı cinayetinde rol  oynadığı gerekçesiyle Küresel Magnitsky İnsan Hakları Sorumluluk Yasası  kapsamında 17 Suudi vatandaşını yaptırım listesine almış ve bu kişilerin  isimlerini açıklamıştı.

Buna göre Washington yönetimi, Veliaht Prens bin Selman’ın eski  başdanışmanı Suud el-Kahtani, Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosu Muhammed  el-Katibi ve yardımcısı Mahir Mutreb’nin yanı sıra Salah Tubaigy, Meshal  el-Bostani, Naif el-Arifi, Mohammed el-Zahrani, Mansour Abahussain, Khalid  el-Otaibi, Abdulaziz el-Hawsawi, Waleed el-Sehri, Thaar el-Harbi, Fahad  el-Balawi, Badr el-Otaibi, Mustafa el-Madani, Saif el-Qahtani ve Turki el-Sehri  isimli Suudi Arabistan vatandaşlarına yaptırım uygulamaya başlamıştı.

ABD’nin o günkü yaptırım kararı çerçevesinde, bu kişilerin ABD’deki  olası mal varlıkları dondurulurken, Amerikalılarla ticari ilişki kurmaları da  yasaklanmıştı. Yaptırım açıklamasının, Kaşıkçı’nın öldürülmesinin üzerinden 45  gün geçtikten sonra gelmesi dikkati çekmişti.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.