Windows 7 Kullanıcıları İşletim Sistemlerini Değiştirmiyor « Doğal Haber

27 Ekim 2021 - 20:33

Windows 7 Kullanıcıları İşletim Sistemlerini Değiştirmiyor

Microsoft, bir zamanların amiral gemisi işletim sistemi olan Windows 7 için 2020 başında destek vermeyi bitirmişti. Bu durum kullanıcıları pek de üzmemişe benziyor.

Windows 7 Kullanıcıları İşletim Sistemlerini Değiştirmiyor
Son Güncelleme :

30 Aralık 2020 - 21:58

14 views

2020 yılının en başında, Microsoft artık Windows 7 işletim sistemini emekli ettiğini açıklamıştı. Bu karar alındığında, Windows 7 kullanıcısı olan milyonlarca kişi işletim sistemlerini değiştirmeyeceğini açıklamıştı. Görünüşe göre doğru söylemişler. Aradan geçen 1 yıllık sürenin ardından da çok sayıda kullanıcı işletim sistemini güncellemedi. Kullanıcıların büyük kısmı Windows 10'a geçiş yapsa da küçük bir kısım inadını koruyor. Küçük bir kısım dediğimiz ise milyonlar ediyor. Windows 10'a geçişler tamamlanmadı Microsoft'un işletim sistemini emekli etmesinin yıldönümünde, dünya çapında yaklaşık 200 milyon PC kullanıcısı işletim sistemlerini yenilememeye karar verdi. Analitik raporlarına bakıldığında da bu durum net bir şekilde ortaya çıkıyor. ABD Hükümet Dijital Analitik Programı'nda, geçtiğimiz 90 günlük sürede ülkedeki internet kullanıcılarının internet sitelerine erişimleri inceleniyor. Veri setlerinden biri de internete erişen bilgisayarların hangi işletim sistemlerini kullandıklarını gösteriyor. Bu da bize, ortalamada Windows 7 kullanıcılarını tahminlemek için iyi bir örnek oluşturuyor. Microsoft’tan Bulut Tabanlı İşletim Sistemi Geliyor; Windows 10 CloudPC Aralık 2019'da, internete bağlanan cihazların %18,9'u Windows 7 kullanmaya devam ediyordu. 2020 yılına geldiğimizde ise Windows 7'nin payı %10'dan fazla düştü. Yine de kullanıcıların %8,5'i işletim sistemini değiştirmeye yanaşmadı. Windows 7 kullanıcıları inatçı çıktı Windows 7 ve 8.1 Kullananlar: Windows 10'a Hâlâ Ücretsiz Geçebilirsiniz ZDNet'in hesaplamalarına göre geçtiğimiz 12 aylık süreçte 100 milyondan fazla Windows PC emekli oldu, dönüştürüldü veya güncellendi. Diğer ölçümlerde de bu verileri destekleyen bulgulara rastlandı. Örneğin net pazar payında Windows 10 kullanım oranının arttığı gözlemlendi. Windows 7 kullanan pek çok firma ve kullanıcı, yeni güvenlik güncellemeleri alabilmek için Extended Security Program adlı programa para ödüyor. Microsoft ise bu programın kaç cihazı etkilendiğini açıklamıyor. Yine de 100 milyondan fazla cihazın programda olduğu ve 200 milyon cihazın Windows 7'den vazgeçmediği belirtiliyor.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.